Jak dbać o obuwie?
Woda
światło
kurz
Każde obuwie, niezależnie od stosowanego surowca należy czyścić i konserwować tak, aby zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak woda, światło, kurz, zarysowanie itp.
Przed przystąpieniem do konserwacji zabrudzone obuwie należy oczyścić, a dopiero póniej pastować, zgodnie z podanymi zaleceniami, w zależności od rodzaju wierzchu. Do czyszczenia z kurzu i błota należy użyć miękkiej szczotki lub zmyć delikatnie miękką szmatką lub gąbką zwilżoną w wodzie tak, aby oczyścić powierzchnię buta nie moczyć go całego. Nie można prać obuwia w pralce a także nie należy stosować do czyszczenia silnych detergentów (chyba, że producent dopuszcza pranie w pralce jako sposób czyszczenia obuwia – taka informacja powinna znaleźć się na ulotce dołączonej do obuwia). Pranie w pralce i użycie detergentów może powodować osłabienie spoiny klejowej, deformację obuwia oraz uszkodzenie powłoki materiału. W skórach naturalnych pod wpływem detergentów następuje wyekstrahowanie związków tłuszczowych, skóra staje się sztywna i blachowata, co osłabia również jej własności użytkowe.
Przemoczone obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła (piece, grzejniki), nie kłaść bezpośrednio na kaloryferach. Obuwie sznurowane jak trzewiki, półbuty rozsznurować, wywinąć język i wówczas suszyć. W obuwiu z wyjmowanymi wyściókami wyciągamy do suszenia wyścióki.
Dla uniknięcia deformacji obuwia stosujemy prawidła lub wypychać wnętrze obuwia miękkim papierem. Szczególnie ważne to jest, jeżeli obuwie nie jest używane dłuższy czas (np. zmiana sezonu).
W miarę możliwości należy często zmieniać obuwie, a przynajmniej wyciągać wyścióki dla wyschnięcia i przewietrzania.
W obuwiu z wymiennymi wierzchnikami (flekami) nie można dopuścić do całkowitego starcia wierzchników i stykania się obcasa z podłożem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia obcasa lub materiału, którym obcas jest obciągnięty.
Obuwie „wzuwane” tj. bez regulowanego zapięcia (sznurówki, rzepy) a także z regulacją przy zastosowaniu wszytej gumy wkładaj zawsze przy pomocy łyżki obuwniczej. Zapobiega to deformacji obuwia oraz możliwości uszkodzenia materiału cholewki.
Zwróć uwagę na warunki użytkowania określone w ulotce dołączonej do obuwia, np. obuwie domowe – do użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych, obuwie sportowe np. do gry w koszykówkę w hali czy na boisku. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych reklamacji z powodu użytkowania obuwia niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Pasty woskowe są przeznaczone do czyszczenia i konserwacji obuwia za skór naturalnych o gładkiej lub matowej powierzchni. Pasty te łatwo rozprowadzają się na obuwiu ,a otrzymana powłoka trzyma się powierzchni skór, nadając jej jedwabisty połysk poprawiający wygląd obuwia. Pasty skutecznie chronią obuwie przed przemakaniem.
Kremy woskowe zawierają dodatki poprawiające połysk, wodoodporność oraz poślizg przy polerowaniu. Dają się łatwo rozsmarować. Ze względu na swą konsystencję sprzedawane są w tubach. Idealnie nadają się do pielęgnacji wyrobów ze skór naturalnych i materiałów skóropodobnych. Regularnie stosowane konserwują i zabezpieczają obuwie przed kurzem, brudem i wilgocią, jednocześnie nadając mu połysk i świeżość. Nie są wrażliwe na temperaturę.
Pasty koloryzujące należy do grupy typu „krem”. Preparaty te przeznaczone są do odświeżania, czyszczenia i konserwacji obuwia ze skór naturalnych i materiałów skóropodobnych. Poza własnościami konserwującymi, tworzą na skórze obuwia powłokę retuszującą drobne uszkodzenia lica skóry oraz eliminują mikropęknięcia. Poprawiają wygląd obuwia i nadają mu efektowny połysk oraz wzmacniają i ożywiają kolor wierzchniej warstwy skóry obuwia.
Emulsja samopołyskowa odświeża obuwie nadając głębszą barwę i lustrzany połysk. Zawierają najczęściej woski esterowe i drobno dyspresyjną emulsją polietylenową. Gwarantuje to otrzymanie elastycznej powłoki o wyraźnym samopołysku nie wymagającym polerowania. Sprzedawane są najczęściej w poręcznym pojemniku z nasadką z gąbki, ułatwiającą jej nanoszenie. Są szczególnie wygodne do stosowania w podróży. środki te niepowinny być używane do systematycznej konserwacji obuwia. Należy zawsze najpierw sprawdzić czy pasta nie reaguje z apreturą wykończenia lub powłoką materiału (najlepiej na wewnątrznej stronie obuwia) i dopiero potem zastosować ją.